Çelik Yapı


Çelik Yapı
Günümüzde yapılan fabrika binaları , depolama alanları, çatılar , ara katlar gibi yapıların büyük bir bölümü çelik yapı profillerinden oluşmaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında ; Çeliğin yapısal olarak yüke ve ısıya karşı dayanıklılığı, betonarmeye göre hafifliği, sökülebilir bağlantıların oluşturmasına izin vermesi gibi bir çok neden sıralanabilir.
 
 

 

Teknoloji Mühendislik, bünyesinde bulundurduğu bilgisayar destekli tasarım ve analiz programları sayesinde, çelik yapıyı standartlara uygun olarak tasarlayıp imalatını gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen imalatlar, montaj kolaylığı ve demonteye müsaade etmesi bakımında genellikle civata bağlantılı olarak yapılmaktadır.

 

 

 

 

Tasarım sırasında kullanılan malzeme yüksek mukavemetli yeni nesil hafif çelikler içinden seçilmektedir. Bu tasarım tarzı ile mukavemet değerleri sabit kalmak koşulu ile yapının toplam ağırlığında ciddi azalma meydana gelmektedir. Bu da ilk yatırım maliyetlerini oldukça aşağılara indirmektedir. Yapının kendi ağırlığını taşıdığı da düşünülürse, dayanımı oldukça yüksek ve aynı zamanda hafif yeni nesil yapılar meydana getirilmiş olur.